4 рецепти за чай, отвари и сокове от времето на нашите баби
Снимка: Getty
Чаят, приготвен по стари рецепти помага за поддържане на защитните сили на тялото. Той е вкусна и ефективна профилактика на настинката!
Нашите предци са били по-внимателни към природата и са знаели как да използват нейните дарове в полза на здравето. През студения сезон във всяка къща на печката е врял чайник с чай. Топлата напитка с билки и други лечебни растения предпазвала от болести, а при настинка, помагала за по-бързо оздравяване.
Някои от рецепти на нашите баба са доказали своята ефективност и се прилагат и днес.
Да си ги припомним.
Ошаф
До 17 век, преди да се появи чаят по нашите земи, хората са приготвяли отвари от билки, плодове и листа, които са събирали през лятото, изсушавали са ги и са ги съхранявали до следващия сезон. Сушените плодове и билки запазват аромата, вкуса и много полезни вещества, дори капризния витамин С, който бързо се разлага при нагряване.
Те са богати на витамини А и В, калий, желязо, фосфор, магнезий. И най-важното е, че децата пият тази напитка с удоволствие, като в същото време „бетонират“ имунитета си.
Отварата може да се дава дори на бебета и малки деца, след въвеждане на допълващи плодови храни. Все пак преди това е добре да се консултирате с педиатър.
Начин на приготвяне: 200 г сушени плодове на вкус (обикновено за детска рецепта се вземат ябълки, диви круши, череши, сини сливи), се измиват, слагат се в тенджера, заливат се с 2 литра студена вода и се слагат на котлона. След като заврат, се добавят наситнени резени прясна ябълка или круша, 1 супена лъжица мед.
Вари се още 3 минути, след което се сваля от котлона и оставя да се задуши за няколко часа.
Снимка: Getty
Отвара от шипки
Популярно средство против настинка от стари времена има уникален състав. На първо място, отварата съдържа витамин С, който в шипките е повече, отколкото в лимона или касиса.
Напитката също така съдържа много калий, магнезий, желязо, танини и аскорбинова киселина.
Витаминният коктейл предпазва детския организъм от вируси и подобрява апетита. Отварата от шипки не трябва да се дава на деца под една година
Начин на приготвяне: Една шепа сушени шипки се заливат с 1/2 литър вряща вода, кипват се за 10 минути и се оставят да се запарят за един час. След това се прецежда и се дава топла на детето.
Най-популярните пресни сокове, подходящи за деца:
- От ябълка и круша. Считат се за хипоалергични и се препоръчва за деца под тригодишна възраст.
- Сок от праскови - богат на витамин А, калий и пектинови фибри. Препоръчва се в периода на интензивен растеж и след инфекциозни заболявания.
- Соковете от тиква и моркови са богати на бета-каротин (витамин А). Те може да се използват и извън сезона (зима-пролет), за да компенсират липсата на витамини и да подобрят настроението.
- Доматен сок – съдържа витамини А, С, В1, В2, минерали – калий, мед, желязо и органични киселини. Също така в напитката има голямо количество диетични пектинови влакна, които подпомагат храносмилането.
Освен еднокомпонентните сокове, полезни са и миксовете – те са с по-висока хранителна стойност. Например сокове от ябълки и касис, боровинки и малини, банани и портокали.
Снимка: Getty
Кои са по-здравословни
Всеки сок има своите предимства и недостатъци.
Соковете с пулпа съдържат голямо количество растителни фибри и пектинови влакна. Препоръчват се при деца склонни към запек, тъй като стимулират перисталтиката.
Бистрите сокове са по-подходящи за бебета под тригодишна възраст и тези, които имат склонност към чревна дискинезия - нарушение на изтичането на жлъчката и подвижността на жлъчните пътища.
Разредените сокове се препоръчват за деца със заболявания на стомашно-чревния тракт и панкреаса, както и с увреждане на зъбния емайл - те съдържат по-малко киселини, които могат да влошат кариеса.
Дозата сок на ден
За деца под 1 година можете да изчислите обема на сока по формулата: възрастта на детето в месеци трябва да се умножи по 10 - получавате дневната норма в милилитри, но не трябва да надвишава 100 милилитра.
Деца от 1 до 2 години: не повече от 150 мл. на ден.
3-6 години - 150-180 мл.
7-18 години - не повече от 200-250 мл. на ден.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари